Birtokbaadási jegyzőkönyv

A birtokbaadási jegyzőkönyv ‒ hogyan biztosítsd be magad bérbeadóként a lakáskiadás során

Egy ingatlan birtokbaadási jegyzőkönyv lakás kiadás esetén olyan hasznos eszköz, amit érdemes használni: a bérlő számára a miheztartás végett, a bérbeadó esetében a biztonsága, ingatlanja értékének megőrzése miatt. De miről is van szó?

birtokbaadas

Mi a birtokbaadási jegyzőkönyv, és miként érdemes élned vele?

Egy olyan nyilvántartásra gondolj, amely egyértelműen rögzíti a kiinduló állapotot, az órák állását, gyári számát, az átadott kulcsok számát, hogy a későbbiekben elkerülhető legyen minden kavarodás. A birtokbaadási jegyzőkönyv az ingatlan bérleti szerződés kötelező melléklete.
Ahhoz, hogy a kulcsok visszaadásakor a közel eredeti tényállást tapasztald a lakásban, érdemes készíteni egy leltárt is, amelyben a lakásban található bútorok, felszerelések vannak feltüntetve. Ez egy becsületes bérlő számára is hasznos, mert tudni fogja, hogy nem kérhetnek számon rajta olyasmit, amiért nem felelős. Ugyanakkor felhívja a figyelmet a felelősségére, harmadsorban pedig rengeteg vitát előzhet meg.

A szó elszáll, az írás megmarad, a fénykép és a videó pedig még „beszédesebb”. Elsősorban egy olyan dokumentumról van szó, amely rögzíti a mérőórák állását, az átadott kulcsok számát és lakásban található bútorokat és felszerelési tárgyakat. Ilyen dokumentumot könnyedén készíthetünk, és a neten is számos birtokbaadási jegyzőkönyv minta doc és pdf van, vagy természetesen mi is segíthetünk. A lényeg nem is annyira a formája, hanem egyrészt az, hogy egyáltalán legyen, mindkét fél által aláírva, másrészt pedig, hogy minél részletesebb legyen.

Ehhez csatolmányként vizuális kiegészítéseket is hozzá lehet tenni. Egyszerűen le kell fotózni és/vagy filmezni a falakat, a padlót és az ablakokat, bútorokat, háztartási eszközöket, hogy azt kapjuk vissza, amit bérbe adtunk. Egy-egy szót, leírást többféleképpen is lehet értelmezni, mert mindig általánosabb, a kép ellenben önmagáért beszél.

Amire minden a birtokbaadási jegyzőkönyv ki kell, hogy térjen

Az imént már említettünk néhány elemet. A lakás fizikai állagának leírása, képi rögzítése mellett gondolni kell arra, hogy a mérőórák állását is megörökítsük, és pontosítsuk az átadott kulcsok számát. A közös leltárunkhoz listát kell készíteni a bútorokról és a felszerelésekről, minden olyasmire kitérve, ami hiányozna, ha nem látnánk viszont.

birtokbaadasi jegyzokonyv leltar

Kicsinyesnek tűnhet ez az eljárás, de bérlőként csak az háborodik fel rajta, akivel nem lenne jó bérleti szerződést kötni. A módszer nem a bizalmatlanságról szó, hanem arról, hogy előre gondolkodunk és cselekszünk, nem pedig utólag.

Mielőtt bárkinek megengednéd, hogy beköltözzön az ingatlanodba, tisztáznod kell vele, hogy elvárod és természetesnek veszed a bérleti díj (sőt, a közüzemi számlák) határidőre történő fizetését, ugyanakkor azt is, hogy a sajátjaként vigyázzon a lakásodra, és ezért vállalja is a felelősséget.

De ettől eltérő megállapodás is születhet, hiszen a te lakásodról van szó, úgyhogy rajtad áll, hogy miként kezeled az ügyeit úgy, hogy az neked jó (és a piac számára elfogadható) legyen. A lényeg csak az, hogy szülessen valamilyen megállapodás a felek között, amely kerüljön rögzítésre a bérleti szerződésben is.

Ha esetleg kellemetlen számodra az, hogy mindezekkel a részletekkel személyesen foglalkozz, vagy csak meg szeretnéd könnyíteni a dolgod úgy, hogy biztos lehess az elkészült birtokbaadási jegyzőkönyv kellően részletes és körültekintő kiállításában, mindezt megoldjuk helyetted mi, mert azért vagyunk, hogy az ingatlan bérbeadás összes nyomasztó részletéről levegyük a figyelmed, és neked csak a bérleti díj elköltésével kelljen törődnöd.

Villámtipp a tulajnak: maradjon a te neveden a mérőóra!

Az átíratás észszerűnek tűnő, de csalóka megoldás. Elvileg átruházza a felelősséget, de ha azt egy rosszhiszemű bérlő kijátssza, akkor a végeredmény számodra még előnytelenebb. Miről van szó?

Tegyük fel, hogy az albérlő meglóg, és idővel persze vissza kell íratnod magadra a közüzemi számlákat. A tartozás a bérlő nevén marad, de ha kikapcsolják pl. az áramot vagy bármit akkor a visszakapcsolás költsége a tulajdonosé.

A legjobb módszer minden hónap elején megküldetned a bérlőddel a befizetésekről szóló igazolásokat, vagy vállalnod azt, hogy havonta neked jelentse (fényképpel!) a mérőórák állását. De ennél is elegánsabb és könnyebb számodra az, ha ránk bízod az egészet, mert mi folyamatosan kapcsolatot tartunk a nevedben az albérlővel, gondosan képviseljük az érdekeidet, és ezen belül ellenőrizzük a befizetéseket.

Lakáskiadás ingatlanossal

Nyilvánvaló, hogy bármilyen kárért az okozója felel, de ez „csak” etika ‒ jogilag is rögzíteni kell. Beszéljétek meg, hogy ki fogja fizetni, ha valami elromlik a lakásban: a bérlő vagy a tulajdonos? Ha nem kimondott károkozásról van szó, rendszerint úgy szoktak megállapodni, hogy a tulaj állja a költségeket, hiszen (hosszabb távon nézve) végső soron az ő lakásáról van szó.

Scroll to Top